Jsme malá rodinná chovatelská stanice, která si zakládá na kvalitě chovu německého ovčáka a ne kvantitě.

 

Historie vzniku mé chovatelské stanice sahá daleko do minulosti. A to ještě dokonce do 90. let minulého století. Má láska k těmto úžasným tvorům začala vlastně už v mém raném dětském věku, kdy u babičky na dvorku byl vždy nějaký pejsek. Než jsem dostala vůbec ten nápad, založit si vlastní chovatelskou stanici, uběhlo spoustu let, kdy jsem se věnovala psům.

 

Svého prvního čistokrevného německého ovčáka s PP jsem dostala k 18. narozeninám. A tak u nás byl první opravdový německý ovčák z chovu pana Květoslava Štibory z Vlkoše. Byla to fena REIKA ŠTIBORK (Lejdy Štibork x Racker von Trienzbachtal). Reika byla velice nadějná fena se kterou jsem začala svoji kynologickou kariéru. Měla splněnou zkoušku ZM a ZVV1 a věnovala jsem se s ní záchranářskému výcviku. Vzpomínám na ni dodnes. Byla to nejlepší ovčanda kterou jsem měla.

reika stiborkReika Štibork

 

Dalším ovčáčkem, který mě provázel mým životem, byla opět fena. Tentokrát z chovu paní Ivety Skalické z České Třebové. Jmenovala se IVETT NIOX (Bajga z Gartu x Ilko aus der Königshöhle). Opět jsem měla štěstí ve výběru a narazila jsem na další velmi nadějnou fenu. Měla splněné zkoušky ZM, ZVV 1, ZPO 1, SchH A, ZZO, IPO 1. V této době přišlo mé rozhodnutí o založení chovatelské stanice. A protože jsem v té době bydlela ve Zlatých Horách na Jesenicku, kde protéká u Zlatorudných mlýnů říčka Olešnice, rozhodnutí o názvu bylo rychlé a jasné.

ivett nioxIvett Niox

 

Třetím ovčákem, kterého jsem měla tu čest mít, byla jak jinak než fena z chovu paní Jany Voháňkové WICKY GÁJA NOVA (Chira Gája Nova a Hasko vom Fern-Tal).

Spolu s Wicky jsem v té době měla pronajatou fenu na chov AIVA PRIMA ŠUDO (Elis Mafid cz x Jax Gymor). Vzhledem k mým chovatelským začátkům, kdy jsem vůbec nic neznala a v chovu jako takovém se vůbec nedokázala orientovat, si tehdy můj první vrh "A" v chovatelské stanici od Říčky Olešnice odvezl majitel Aivy. Moc mě to dodnes mrzí, protože vůbec nevím, kde a jak štěňátka skončila.

wicky gaja novaWicky Gája Nova

 

Uplynula nějaká řádka let, kdy jsem se věnovala rodinným a mateřským povinnostem a nyní, když už děti odrostli a já mám maličko více času, jsem se rozhodla ke kynologii, výcviku a chovu německých ovčáků vrátit. Začala jsem tedy sledovat internet, brouzdat po stránkách a hledat. Oslovila jsem člověka, který byl a troufám si říci, že stále ještě je (byť už není mezi námi) v chovu pracovních německých ovčáků tím nejkvalifikovanějším odborníkem na slovo vzatým a to pana ing. Jiřího Novotného a slovo dalo slovo a já si v červenci 2018 přivezla celočernou dlouhosrstou fenku NICKY RHEIA Z JIRKOVA DVORA (Akira von Haus Antverpa x Žako Max z Jirkova dvora) a o rok a půl později ještě dlouhosrstého vlkošedého psa jménem SAGAR FAUSTUS MORAVIA (Umbrossia Grey Wolf - Moravia x Lucipher Galan Nalag) od chovatelky Michaely Ohřálové v dobrém úmyslu mít doma chovný pár německých ovčáků. Bohužel mi to nevyšlo a Nikču i Sagara jsem prodala do mnohem zkušenějších rukou, kde si oba vedli naprosto skvěle a stali se z nich chovní psi.

nicky sagarNicky Rheia z Jirkova dvora a Sagar Faustus Moravia